2024. gada 1. oktobrī
Sv. Terēze no Bērna Jēzus, jaunava
(Latvijas Starpdiecēžu Garīgajā seminārā šodien sv. Terēzes svinības)
Vadlīnija: “Mīlēt Jēzu un darīt visu, lai Viņš būtu mīlēts” (sv. Terēze)
Ievads
Šodienas liturģija mums atgādina, ka ir tik svarīgi dzīvot pazemībā. Mācīsimies no Sv. Terēzes no Bērna Jēzus, un viņas mazā ceļa, kas ved mūs pie Jēzus.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, pazemīgais Dievs, apžēlojies par mums!
Kristu, paklausīgs Dēls, apžēlojies par mums!
Kungs, vismaigākais Dievs, apžēlojies par mums!
I lasījums no pravieša Isaja grāmatas66, 10-14c
Pirmajā lasījumā pravietis Isaja sludina, pravieto, gavilē un priecājas, jo Mesija drīz piedzims, nāks mūsu vidū. Arī mēs gavilēsim un priecāsimies, jo Dievs ir tuvu mums. Viņš nāks klusumā, pazemībā, mīlestībā.
Psalms131 (130)
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Matejs 18, 1-4
Jēzus šajā Evaņģēlijā runā ar mācekļiem. Mācekļi prasa Jēzum: kas ir lielākais debesu valstībā? Diskusija starp Jēzu un mācekļiem. Un Jēzus dod mums lielo pazemības mācību. Ir vajadzīgs kļūt kā bērniem – bērniem, kas paļaujas uz vecākiem pilnīgā veidā. Arī mums, lai ieietu Dieva valstībā, ir jāpaļaujas uz Dievu un jādzīvo pazemībā, tāpat kā to darīja Sv. Terēze no Bērna Jēzus.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Ak, Jēzu, mans dievišķais Līgavaini, lai es nekad nepazaudēju savu kristību otro drēbi! Ņem mani, pirms es pieļauju visvieglāko brīvprātīgo kļūdu.
Lai es nekad nemeklēju un neatrodu, ka Tu viens pats un radības man nav nekas un es tām neesmu nekas, bet Tu, Jēzu, esi viss!... Lai zemes lietas nekad netraucē manu dvēseli, nekas netraucē manu mieru. Jēzu, es lūdzu Tevi tikai par mieru, un tad par mīlestību: bezgalīgu mīlestību, kurai nav citu robežu kā vien Tu, tādu mīlestību, ka tā vairs neesmu es, bet Tu, mans Jēzu!
Jēzu, Tevis dēļ es mirstu mocekļa nāvē, sirds vai miesas mocekļa nāvē, vai drīzāk abu... Dāvā man izpildīt savus solījumus visā to pilnībā un palīdzi man saprast, kādai jābūt Tavai līgavai. Dod, lai es nekad nekļūtu par apgrūtinājumu sabiedrībai, bet lai neviens par mani nerūpētos, lai mani uzskatītu par nomīdītu, aizmirstu kā vienu no taviem smilšu graudiem, Jēzu!
Lai manī pilnīgi piepildās Tava griba un lai es nonāku tajā vietā, kuru Tu man sagatavoji... Jēzu, ļauj man izglābt daudzas dvēseles: lai šodien nav nevienas nolādētas dvēseles un lai visas šķīstītavā esošās dvēseles tiek izglābtas!... Jēzu, piedod man, ja es saku lietas, ko nevajadzētu teikt: es tikai vēlos Tevi iepriecināt un mierināt! Sv. Terēze no Bērna Jēzus
Mises noslēgums un vadlīnija
Lai Sv. Terēze no debesīm sargā katru no mums un māca mums kļūt pazemīgiem.
2024. gada 6. oktobrī
Parastā liturģiskā laika 27. svētdiena,Psaltērija III nedēļa
Vadlīnija:“Lai Dievs mūs vienmēr svētī!”
Ievads: Šīs dienas liturģija mūs aicina būt uzticīgiem Dieva mācībai un baušļiem.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, Visspēcīgais Dievs, apžēlojies par mums!
Kristu, nāves uzvarētāj, apžēlojies par mums!
Kungs, Mūžīgais Dievs, apžēlojies par mums!
I lasījums no Radīšanas grāmatas2,18-24
Radīšanas grāmata mums nemāca, kā un kādā secībā tika radīta pasaule, bet gan par to, kas cilvēkam jādara, lai viņš patiesi būtu pēc Dieva tēla. Šumeru valodā sānu (ribu) un dzīvi var rakstīt līdzīgi: būt sānu pie sāna nozīmē mums būt vienlīdzīgiem! Tas ir mītiska tipa stāsts, kas neapraksta radīšanu, taču tas pauž ļoti nozīmīgu vēstījumu par vīrieša un sievietes attiecībām, kas ir dziļa vienotība. Visbeidzot jāatzīmē, ka saikne starp vīrieti un sievieti ir stiprāka nekā saikne starp vīrieti un vecākiem: cilvēkam ir jāatstāj mājas ar savām visdārgākajām jūtām, lai atrastu sevi, satiekot savu sievieti!
Psalms127
II lasījums no Vēstules Ebrejiem2, 9-11
Otrais lasījums palīdz mums kontemplēt Kristu, kas nomira uz krusta par katru no mums un visu pasauli. Viņš upurēja savu dzīvi, lai svētdarītu katru no mums un visus cilvēkus.
Lasījums no Jēzu Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Marks 10, 2-16
Jēzus saka, ka šis likums pats par sevi atspoguļo jūdu sabiedrības dekadenci: “Jūsu sirds cietības dēļ Mozus ir iedibinājis šo likumu!” Tāpēc Jēzus saka: ir svarīgi atgriezties pie mīlestības pamatprasības, kas ir ģimenes vienotības prasība, un tādēļ ir jāatsakās no atkrišanas.
Kāpēc Jēzus ir tik stingrs? Cilvēks nedrīkst šķelt to, ko Dievs ir savienojis kopā. Mīlestības uzticība ietver mīlestības attīstības apzināšanos.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Svētā Trīsvienība, Tu aicināji mūs veidot mīlestības kopienu,
pieņemot laulības sakramentu. Uzklausi mūsu lūgšanu
Tēvs, piešķir mums spēju dzīvot Tavas upurgatavās mīlestības auglību
brālīgā attieksmē pret ikvienu Tavu bērnu.
Kungs Jēzu, lai mūsu ģimene vienmēr būtu Tavas bezgalīgās un upurgatavās mīlestības
pret Baznīcu, Tavu līgavu, dzīvs attēls.
Lai citiem tā kļūtu paraugs aicinājumam uz pilnību un svētumu.
Dievišķais Gars, dāvā mums kvēlu mīlestību, izturību grūtībās
un augstsirdīgu sevis dāvāšanu ikvienam.
Ak, Dievišķā Trīsvienība, dāvā mums veselus bērnus,
dāvā mums svētus bērnus. Izvēlies savus konsekrētos no viņu vidus.
Marij, līgava, jaunava un māte, mūsu paraugs, mēs atdodam tev savu ģimeni.
Dari to par mīlestības tabernākulu. Amen.
Dieva kalps Guljelmo Džakvinta
Mises noslēgums un vadlīnija
Lūgsimies par visām ģimenēm un sludināsim ģimenes mīlestības kopību!
2024. gada 13. oktobrī
Parastā liturģiskā laika 28. svētdiena,Psaltērija IV nedēļa
Vadlīnija: Ja Tu, Kungs, gribi noziegumus pielīdzināt, kas gan, Kungs, lai pastāv? Bet pie Tevis ir piedošana, lai Tevi bīstas. (Ps 130, 3-4)
Ievads:Šodienas liturģijā Kungs mūs aicina nenogurstoši lūgties un garīgi pilnveidoties savā ticībā, kā arī censties atvērt savu sirdi, lai pieņemtu Dieva Vārdu.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, tikumu priekšzīme, apžēlojies par mums.
Kristu, dedzīgais dvēseļu meklētājs, apžēlojies par mums.
Kungs, mūžīga gudrība, apžēlojies par mums.
I lasījums no Gudrības grāmatas7,7-11
Pirmajā lasījumā Salamans runā par lūgšanas spēku: ja pastāvīgi lūgsimies no visas sirds, cenšoties nenovērsties no sarunas ar Dievu, Viņš, kā Mīlošs Tēvs, nāks palīgā Saviem bērniem un dāvās tos dārgumus, ko mēs lūdzam. Un, ja saņemam šīs dāvanas no Tēva, tām jābūt vērtīgākām par visām pasaules bagātībām. Sev Salamans izlūdza no Dieva gudrības dāvanu, sargāja to un caur to pēc tam saņēma tās zemes svētības, no kurām sākumā atteicās.
Psalms90 (89)
II lasījums no Vēstules Ebrejiem4,12-13
Otrajā lasījumā apustulis Pāvils runā par lielo Dieva Vārda spēku. Ja mūsu sirdis ir atvērtas tā pieņemšanai, tad Vārds var tik dziļi iespiesties mūsu būtībā, ka mēs varam ieraudzīt sevi un savus darbus ar Dieva acīm. Otrajā pantā, iespējams, apustulis domāja mūsu sirdsapziņu – Dieva acis, ko Viņš ir ielicis katrā cilvēkā un kas mūs tiesās.
Lasījums no Jēzu Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Marks 10, 17-30
Šajā Evaņģēlija fragmentā Kristus mūs aicina vienmēr garīgi pilnveidoties. Pat ja esam sasnieguši zināmas garīgās virsotnes, pārveidojuši sevi tā, ka mūsu acīm vairs nav redzamu trūkumu vai atkarību no zemes labumiem, kas cilvēkam nepieciešami tikai dzīves uzturēšanai, mums ir jālūdz savam garīgajam tēvam norādīt, uz ko vēl ir jāvērš uzmanība, lai turpinātu pilnveidoties. Tā rīkojās arī "kāds", kas pieminēts šajā Evaņģēlija fragmentā. No malas labāk redzami tie trūkumi vai atkarības, ko pats sevī nepamani un kas tev pašam var šķist ļoti patīkami. Tas nozīmē "sekot Man, nesot krustu", proti, atstāt malā ikdienas, tikai sev tīkamas atkarības. Jēzus, minot piemēru par kamieli un "adatas aci", kā arī bagāto cilvēku, runā par to, ka piesaiste zemes labumiem var būt tik stipra, ka ir ļoti grūti no tās atbrīvoties.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Kungs, paldies Tev par to, ka Tu mums esi atklājis mūsu Debesu Tēvu, pie Kura mēs varam nenogurstoši lūgt nepieciešamās dāvanas, lai turpinātu pilnveidoties svētajā dzīvē.
Mises noslēgums un vadlīnija
Mācīsimies sarunāties lūgšanā ar Tēvu tā, lai mūs nenovērstu nekādas domas par zemes labumiem, kurus Viņš mums tāpat dod katru dienu.
2024. gada 20. oktobrī
Parastā liturģiskā laika 29. svētdiena, Psaltērija I nedēļa
Vispasaules misiju diena
Vadlīnija: Mūsu dvēsele gaida uz Kungu, jo Viņš ir mūsu palīgs un aizstāvis.
(Ps 22).
Ievads:Šodienas liturģija mums atgādina, cik svarīgi ir paļauties uz Dievu un uz citiem. Mīlēt nozīmē paļauties un kalpot.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, dzīvības avots, apžēlojies par mums.
Kristu, prieka iedvesma, apžēlojies par mums.
Kungs, vienīgais Valdnieks, apžēlojies par mums.
I lasījums no pravieša Isaja grāmatas53,10-11
Pravietis Isajs iepazīstina mūs ar Servus Jahve - To, kas nāca, lai glābtu visus. Tas, kurš atdod Savu dzīvību bez aprēķina, bet dāvā Sevi ar mīlestību.
Psalms 33 (32)
II lasījums no Vēstules Ebrejiem4,14-16
Otrais lasījums mums atklāj Jēzu kā augsto priesteri, kas upurē savu dzīvību par mums. Viņā mēs atrodam žēlastību, žēlsirdību un mūžīgo mīlestību. Iesim pie Viņa ar pilnīgu paļāvību.
Lasījums no Jēzu Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Marks 10, 35-45
Jēzus mums māca, kas dzīvē ir vissvarīgākais: tas nav iegūt vietu Tēva labajā vai kreisajā pusē (kā lūdza Sv. Jēkaba un Sv. Jāņa māte), bet gan dzīvot tā, kā dzīvoja Kristus – dzert Viņa biķeri, pildīt Tēva gribu, kā to darīja Jēzus. Cilvēka Dēls, kas nāca nevis lai Viņam kalpotu, bet lai kalpotu.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Kungs Jēzus palīdz mums būt vienai sirdij un vienai dvēselei, apņēmībā dalīties priekos un bēdās, mūsu brāļu darbos un cerībās.
Padari katru no mums par dzīvu Evaņģēliju, kur tālākais, vienaldzīgais, mazais, mazākais atklāj Dieva mīlestību un kristīgās dzīves skaistumu.
Dod mums drosmi un pazemību vienmēr piedot, iziet pretī tiem, kas no mums novēršas un izcelt visu to, kas mūs vieno.
Dod mums redzi, lai mēs redzētu Tavu seju katrā cilvēkā, kam tuvojamies, un katrā krustā, ar ko mēs sastopamies.
Dod mums uzticīgu un atvērtu sirdi, kas vibrē no katra Tava vārda un žēlastības pieskāriena. Amen.
Mises noslēgums un vadlīnija
Dosimies mājās un kalposim visiem ar mīlestību!
2024. gada 27. oktobrī
Parastā liturģiskā laika 30. svētdiena,Psaltērija II nedēļa
Vadlīnija: Māci man darīt pēc Tava prāta, jo Tu esi mans Dievs (Ps 143:10).
IevadsŠodienas liturģija mums atgādina pazemību. Nepacelt sevi pāri citiem, lūgt un kalpot ar prieku un no sirds.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, līksmības pamats, apžēlojies par mums.
Kristu, mūžīgā gaisma, apžēlojies par mums.
Kungs, Vienmēr Tēvs, apžēlojies par mums.
I lasījums no pravieša Jeremija grāmatas31,7-9
Pirmais lasījums mums aicina svinēt un līksmot. Atcerēties, ka Kungs ir izglābis tautas. Un viņš ir pulcējis visus, bez izņēmuma.
Psalms126 (125)
II lasījums no Vēstules Ebrejiem 5,1-6
Otrais lasījums mums atklāj augsta priestera misiju un uzdevumu – nest dāvanas un upurus par grēkiem , būt Dieva aicinātam un žēlsirdīgam.
Lasījums no Jēzu Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Marks 10, 46-52
Šajā fragmentā Jēzus izdziedina aklo, kas sēdēja ceļmalā un lūdza Jēzu apžēloties par viņu.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Mīļais Dievs, māci mani būt kā aklam, māci man neredzēt pasaulīgās lietas un paļauties Tavam spēkam un gudrībai. Palīdzi man sajust, kurš ir ceļ, pa kuru man jāiet. Palīdzi man nebaidīties un saprast kā varu citiem kalpot. Mīļais Dievs, māci mani sadzirdēt ar sirdi, lai zinu, kur tu esi mani izredzējis.
Mises noslēgums un vadlīnija
Iesim savā ikdiena un kalposim Dievam ar savu ikdienu un ar mazajiem darbiem, bet lielā mīlestībā un paļāvībā.