2022. gada 3. aprīlī – Gavēņa V svētdiena (Psaltērija V nedēļa)
Vadlīnija: Kungs ir darījis mums lielas lietas. (Ps 126)
Ievads: Šajā piektajā Gavēņa svētdienā esam aicināti domāt par mūsu grēkiem. Kas ir grēks? Bet tajā pašā laikā esam aicināti saņemt Dieva žēlastību, Dieva piedošanu. Dievs ir bezgalīgi žēlsirdīgs un labvēlīgs un mums piedod.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, žēlsirdības avots, apžēlojies par mums!
Kristu, kas nomiri par mūsu grēkiem, apžēlojies par mums!
Kungs, labvēlīgs un pacietīgs, apžēlojies par mums!
I lasījums no pravieša Isaja grāmatas 43, 16-21Pirmajā lasījumā klausīsimies praviešu Isaja cerības vārdos: „Raug, es daru ko jaunu: un tagad tas parādās, vai tad jūs to nepazīstat?” Šie vārdi dod katram no mums cerību un spēku iet dziļumā šajā Gavēņa laikā, lai atjaunotu mūsu attiecības ar Dievu. Viņš ar Savu žēlastību dod mums jaunu dzīvi. Ir laiks mainīt mūsu dzīvi un iet pie Dieva.
Psalms 26
II lasījums no svētā apustuļa Pāvila vēstules Filipiešiem 3, 8, 1-4
Otrajā lasījumā Sv. Pāvils ir mūsu paraugs. Kā Sv. Pāvils darīja, tā arī katram no mums jāzaudē sevi, lai mūsos arvien vairāk iemājotu Kristus. Esam aicināti izdzīvot Kristus ciešanas un augšāmcelšanās noslēpumu. Nomirt un augšāmcelties kopā ar Jēzu.
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Jānis 8, 1-11
Ārī es tevi netiesāju. Ej un negrēko vairs. Šie vārdi, ko Jēzus sacīja sievietei, kuru visi notiesāja nomētāšanai ar akmeņiem, apgaismo mūsu sirdi un prātu ar Dieva mīlestību un žēlastību. Arī ja mēs grēkojam, Jēzus vienmēr mūs gaida un mums piedod, tāpat kā Viņš darīja šai sievietei. Nebaidīsimies iet pie Jēzus, iet uz grēksūdzi, Jēzus atkārto mums šos vārdus.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Atver man savu sirdi, Kungs, lai atklātu savu klātbūtni,
klausītos Tavu vārdu, lai piepildītu savu sapni,
lai izvēlētos gaismu, sekotu Tev ceļā,
meklētu Patiesību, saņemtu dzīvību,
saņemtu piedošanu, svētītu radību,
iemācītos slavēt, veidot brālību,
dot cerību, dzīvot svētumu. Āmen.
Mises noslēgums un vadlīnija
Mācīsimies piedot viens otram, netiesāt viens otru, lai veidotu mīlestības civilizāciju.
2022. gada 10. Aprīlī
Palmu jeb Kunga ciešanu svētdiena (Psaltērija VI nedēļa)
Vadlīnija: Jūs vārti, paceliet savas palodas, un topiet augstākas, jūs mūžīgās durvis, lai godības ķēniņš ieiet! (Ps 24, 9)
Ievads
Šajā dienā Baznīca piemin Kristus Kunga ienākšanu Jeruzalemē, lai piepildītos Lieldienu noslēpums. Tāpēc visās Misēs šī Kunga ieiešana ir jāpiemin: procesijas vai svinīgas ieejas veidā pirms galvenās Mises un vienkāršas ieejas veidā pirms citām Misēm.
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, patriarhu Karalis, apžēlojies par mums.
Kristu, apustuļu Skolotājs, apžēlojies par mums.
Kungs, Evaņģēlistu Mācītājs, apžēlojies par mums.
I lasījums no pravieša Isaja grāmatas 50, 4 - 7Pirmajā lasījumā mēs lasām par to, ka pravietis Jesaja jau toreiz, ap 700.g.pirms Kristus piedzimšanas, paredzēja Dieva kalpa ciešanas un aprakstīja tās tā sauktajā trešajā grāmatā "Jahves kalpa dziesmas", kas runā par Dieva kalpu, kurš sludinās patieso ticību, cietīs, lai izpirktu savas tautas grēkus un nestu gaismu visām tautām. Agrīnā Kristīgā Baznīca šajā pravietojumā atpazina Jēzu Kristu.
Psalms 22
II lasījums no svētā apustuļa Pāvila vēstules Filipiešiem 2, 6 - 11
Otrajā lasījumā apustulis vēlas teikt, ka Dieva Dēls, pirms iemiesošanās nav uzskatījis par nepieciešamu atstāt aiz sevis šo Dievam līdzvērtīgo esamības formu. Viņš brīvprātīgi atņēma sev to dievišķo godību un spēku, uz ko Viņam bija visas tiesības. Dieva Dēls kļuva par vergu un nonāca pakļautībā. Atsakoties no dievišķās godības uz zemes, kas Viņam kā Dievam piederēja, Dieva Dēls kļuva par cilvēku. Sākotnējā grēka trūkuma dēļ Kristus bija tikai “līdzīgs” cilvēkiem, bet patiesībā ne kā viņi, jo Viņš palika kā Dieva Dēls miesā.
Apustulis runā arī par Jēzus augšāmcelšanos no miroņiem, par to, ka Tēvs piešķīris augstāko vārdu Kristus, kuru pielūgs ne tikai cilvēki uz zemes, bet arī eņģeļi un svētie "debesīs", dēmoni un mirušie grēcinieki "pazemes". Un visas saprātīgās būtnes atzīs, ka Dieva Dēls ir izpildījis Tēva gribu līdz pilnībai.
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Lūkass 22, 14 – 23. 35
Šajā fragmentā Jēzus Svētajā Vakarēdienā iedibina Euharistijas Sakramentu, pateicoties kuram noslēpumainā veidā tiks atjaunots Viņa Upuris par visu cilvēku grēkiem līdz pat laika beigām, ko Viņš nesīs pie krusta. Šeit evaņģēlists Lūka runā par Jēzus Kristus zemes dzīves pēdējām stundām, par tā sauktajām Viņa kaislībām.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Kungs, paldies par Tavu Mīlestību un Žēlastību! Par visu, ko dari mūsu labā! Paldies, ka izturēji savu krusta ceļu līdz galam un tādējādi atvēri mums durvis uz Debesu Tēvzemi! Paldies par Izlīgšanas sakramentu, kur mēs atkal un atkal vēršamies pie Tavas Žēlsirdības un Mīlestības! Paldies par visu!
Mises noslēgums un vadlīnija
Savās domās, vārdos un darbos vienmēr atcerēsimies mūsu vecākā brāļa Jēzus Kristus maksimālo mīlestību pret mums, kurš norādīja uz durvīm, kas ved uz Debesu Valstību, un atbildēsim uz tām ar savu maksimālu mīlestību!
2022. gada 14. aprīlī - Lielā Ceturtdiena
Vadlīnija: Es jums devu piemēru, lai arī jūs darītu tā, kā Es jums esmu darījis
(Jņ 13, 15)
Ievads: Šajā Lielajā ceturtdienā, Paschal triduum, Jēzus mums māca mīlēt līdz galam, ar mīlestību, kas ir kalpošana, piedošana, komūnija. Mācīsimies no Jēzus mīlēt, kā Viņš mums parāda Pēdējās Vakariņās kopā ar apustuļiem.
Grēku nožēlas brīdisKungs , dzīvības maize, apžēlojies par mums!
Kristu , kas kalpo ar mīlestību un maigumu, apžēlojies par mums!
Kungs , kas esi ceļš, patiesība un dzīvība, apžēlojies par mums!
I lasījums no Izceļošanas grāmatas 12, 1-8. 11-14Šajā lasījumā redzam Dievu, kas runā ar Mozu un Āronu. Viņš priekšraksta par Pashas ēšanu un atgādina viņiem, ka šī diena Izraēļa tautai jāpiemin un jāsvin kā svētki Kungam.
Psalms 116B (115)
II lasījums no Sv ētā Apustuļa Pāvila pirmās vēstules Korintiešiem 11, 23-26Sv. Pāvils atgādina korintiešiem Jēzus Euharistijas iestādīšanu. Esam aicināti svinēt Euharistiju ar visu cieņu, mīlestību un pielūgsmi. Katru reizi, kad mēs piedalāmies Sv. Misē, mums jābūt gataviem svinēt mūsu ticības noslēpumu.
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Jānis 13, 1-15Svētais Jānis mūs aicina kontemplēt Jēzus Pēdējās Vakariņas kopā ar apustuļiem. Šajā svētajā naktī, kurā Jēzus upurē savu dzīvi par mums, mums jābūt nomodā, pielūdzot Jēzu Euharistijā. Šis lielais noslēpums ir mīlestības noslēpums, kas parāda mums Jēzu, kas mīlēja, mīl līdz galam, bez robežām. Jēzus lauž maizi arī ar mums un mūsu labā, Viņš ir klātesošs kopā ar mums Svētajā Euharistijā, Viņš dāvā pats sevi un atver mūsu sirdis.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijasJēzu Euharistijā, mēs Tevi pielūdzam, jo Tu esi mūsu dzīvības maize.
Jēzu Euharistijā, mēs Tevi pielūdzam, jo Tu esi mūsu mīlestības avots.
Jēzu Euharistijā, mēs Tevi pielūdzam, jo Tu esi atnācis, lai kalpotu.
Jēzu Euharistijā, mēs Tevi pielūdzam, jo Tu nomiri uz krusta par mums.
Jēzu Euharistijā, mēs Tevi pielūdzam, jo Tu esi kopā ar mums līdz pasaules beigām.
Mises noslēgums un vadlīnija„Svētajā Euharistijā, tiekoties ar Viņa Vārdu, arī mēs varam satikt un atpazīt Jēzu, šai divkāršajā Vārda un konsekrēto Maizes un Vīna mielastā. Tādā veidā katru svētdienu ticīgo kopiena no jauna izbauda Kunga Lieldienas un gūst no Pestītāja mīlestības un brālīgas kalpošanas mantojumu.” Pāvests Benedikt VXI
2022. gada 15. Aprīlī
Lielā Piektdiena, Kunga ciešanu un nāves piemiņas diena
Vadlīnija: “ Kā jērs, kas tiek vests uz kaušanu, kā avs, kas paliek klusa savu cirpēju priekšā, tā viņš neatdarīja savu muti.” (Is 52, 21)
Ievads: Lielā Piektdiena ir klusā diena. Jēzus nomirst par mums, ne tikai pirms 2000 gadiem, bet arī šodien, mūsu dēļ. Būsim kopā ar Jēzu, kopā ar Dievmāti Mariju paliksim pie krusta un kontemplēsim Jēzus bezgalīgo mīlestību pret katru no mums.
Grēku nožēlas brīdisKungs, Dieva Jērs, apžēlojies par mums!
Kristu, Tu, kas atdevi savu dzīvību nāvē, apžēlojies par mums!
Kungs, Servus Jahve, Dieva kalps, apžēlojies par mums!
I lasījums no pravieša Isaja grāmatas 52, 13-53, 12Pravietis Isajs jau pravietoja par Jēzus ciešanām. Viņš runā par Servus Jahve, Dieva kalpu, kas atdod savu dzīvību par visiem, kas ir Dieva Jērs, kas ir taisnīgais kalps, Viņš nes mūsu grūtumus un uzņemas mūsu ciešanas.
Psalms 31 (30)
II lasījums no vēstules Ebrejiem 4, 14-16; 5, 7-9Vēstules Ebrejiem mums palīdz turpināt kontemplēt Jēzu, mūsu Pestītāju, kas ir mūžīgās pestīšanas devējs visiem, kas viņam paklausa. Viņš bija paklausīgs līdz krusta nāvei. Arī mēs esam aicināti sekot Kristus pēdās, kļūt paklausīgi līdz beigām.
Lasījums no Jēzus Kristus Ciešanu apraksta, ko uzrakstījis Svētais Jānis 18, 19 – 42Šis Evaņģēlijs pavada mūs uz mūsu ticības noslēpumu: Kristu, kas nomira par mums uz krusta. Izdzīvosim šo Evaņģēliju klusumā, lūgšanā, pārdomāsim par Jēzu, kas šodien mirst par mums, mūsu grēku dēļ, pasaules grēku dēļ. Lai Jēzus vārdi no krusta kļūst mūsu lūgšana šodien!
Euharistiskais dialogs pēc komūnijasŠodien tu būsi manā valstībā – Jēzu, mēs Tev pateicamies, jo Tu mums dod mūžīgo dzīvi.
Piedod viņiem, jo viņi nezina, ko viņi dara – Jēzu, mēs Tev pateicamies, jo Tu mums piedod, Tu dod mums jaunu dzīvi.
Man slāpst – Jēzu, mēs Tev pateicamies, jo tu slāpsti pēc mūsu mīlestības, tu slāpsti, lai mēs kļūtu svēti, Tu slāpsti, lai mēs būtu Tavi liecinieki.
Lūk, tava māte – Jēzu, mēs Tev pateicamies, jo Tu mums dod Tavu māti par mūsu un Baznīcas māti.
Lūk, tavs dēls – Jēzu, mēs Tev pateicamies, jo vēlies, ka mēs paļautos uz Tavu māti Mariju, atzītu, ka mēs esam Dieva bērni, Baznīcas bērni.
“Mans Dievs, mans Dievs, kāpēc tu mani esi atstājis?” – ar psalmu vārdiem Tu, Jēzu, lūdzies no krusta. Māci mums mīlēt Tavu vārdu, palīdzi mums lūgties ikkatrā situācijā, ko mēs piedzīvojam – vieglā vai grūtā.
Viss ir piepildīts – Jēzu, Tu izpildīji Dieva Tēva gribu, dod mums gudrību un paklausību izpildīt Dieva gribu tāpat kā Tu darīji. Āmen.
Mises noslēgums un vadlīnijaIesim mājās un liecināsim par Dieva lielāko mīlestību – Jēzu, kas nomira uz krusta un kurš ir mūsu dzīve, mūsu pestīšana.
2022. gada 16. aprīlī - Lieldienu vigīlijas svētajā naktī
Vadlīnija: “ Viņš jums pa priekšu iet uz Galileju. Tur jūs viņu redzēsiet, kā viņš bija teicis”. (Mk 16,6)
Ievads: Esam nomodā šajā svētajā naktī, jo Jēzus, kas nomira, ir dzīvs, Viņš ir augšāmcēlies. Visi lasījumi, ko mēs klausīsimies, atgādina mums mūsu Pestīšanas vēsturi no Vecās Derības līdz Jaunajai Derībai. Kristus izpildīja visu, kas ir rakstīts Vecajā Derībā, un par to liecina visi šodienas lasījumi.
Grēku nožēlas brīdisKungs , kas esi augšāmcēlies, apžēlojies par mums!
Kristu , kas uzvarēja nāvi, apžēlojies par mums!
Kungs , mūžīgā dzīve, apžēlojies par mums!
I lasījums no Radīšanas grāmatas 1,1 – 2,2Pirmais lasījums palīdz mums kontemplēt pasaules sākumu, kad Dievs radīja pasauli. Viņš ir mūsu Radītājs, Viņš ir mūsu dzīves autors.
Psalms 104 (103)
II lasījums no Radīšanas grāmatas 22, 1-18Šajā lasījumā redzam Dievu, kas aicina Abrahamu upurēt savu Dēlu Īzāku. Abrahams paklausīgs Dievam to darīja, bet tajā brīdī, kad viņš sagatavoja dēlu upurēšanai, Kunga eņģelis sauca no debesīm, lai viņš nedara neko ļaunu dēlam. Un Dievs parādīja viņam jēru. Jā, ar šo lasījumu mēs jau redzam to, kas notiks Jaunajā Derībā, Dievs ir Tēvs, kas upurē savu Dēlu Jēzu par mums.
Psalms 1 6 (15)
III Lasījums no Izceļošanas g rāmatas 14, 15 – 15, 1Klausīsimies no Izceļošanas grāmatas to, ko Dievs darīja ar Izraēļa tautu caur Mozu. Mozus pavadīja Izraēļa tautu no Ēģiptes zemes uz apsolīto zemi, ko Dievs viņam parādīja. Arī mēs dziedāsim par Kunga spēku kopā ar Izraēļa tautu, jo Viņš dara ar mums lielas lietas.
Dziedājums Izc 1 5
V III lasījums no Svētā apustuļa Pāvila vēstules Romiešiem 6, 3 – 11Svētais Pāvils atgādina mums mūsu Kristības sakramentu. Caur Kristības sakramentu mēs nomirām kopā ar Kristu un augšāmcēlāmies kopā ar Viņu uz Jauno dzīvi, žēlastības dzīvi.
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Lūkass 24, 1-12Kristus ir augšāmcēlies un Viņš vispirms parādījās sievietēm, kas agri no rīta gāja ar smaržzālēm pie kapa. Viņas steidzas pie apustuļiem, lai to sludinātu. Arī mēs esam aicināti steigties pa visu pasauli un teikt, ka Kristus ir dzīvs ne tikai ar vārdiem, bet ar mūsu liecību un ticību.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijasAugšāmcēlušais Kristu, mēs Tevi slavējam!
Augšāmcēlušais Kristu, mēs Tevi pielūdzam!
Augšāmcēlušais Kristu, mēs Tev pateicamies, jo Tu esi mūsu Dievs, Tu esi mūsu cerība, Tu esi mūsu paļāvība, Tu esi mūsu mīlestība.
Kā Marija vēlamies palikt pie Tavām kājām, bet Tu mūs aicini iet pie mūsu brāļiem un māsām, lai sludinātu, ka Tu esi pasaules Pestītājs, Tu esi pasaules gaisma, Tu esi pasaules miers.
Mises noslēgums un vadlīnijaDziedāsim alleluja visur – mūsu ģimenēm, mūsu draudzē, mūsu sabiedrībā-, jo Jēzus ir dzīvs, Viņš uzvarēja nāvi!
2022. gada 17. Aprīlī – Kristus Augšāmcelšanās svētki
Vadlīnija: Kristus ir augšāmcēlies! Patiesi augšāmcēlies!
Ievads Šodienas liturģija aicina priecāties un līksmot, jo Kristus ir augšāmcēlies!
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, dzīvības avots, apžēlojies par mums.
Kristu, pilnīgais prieks, apžēlojies par mums.
Kungs, patiesā līksmība, apžēlojies par mums.
I lasījums no Apustuļ u darbi em 10: 34a, 37 – 43
Pirmajā lasījumā apustulis Pēteris stāsta par Jēzu, par to kā viņš nomira un augšāmcēlās. Par to, ka mēs esam aicināti viņam ticēt, par viņu sludināt un caur Dieva vārdu un caur ticību viņam saņemt grēku piedošanu.
Psalms 118
II lasījums no svētā apustuļa Pāvila vēstules Kolosiešiem 3, 1- 4
Otrais lasījums mums aicina skatīties uz augšu. Priecāties. Esam aicināti domāt un lūgties par mūžīgo dzīvi pie Dieva.
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Jānis 20, 1- 9
Evaņģēlijā lasām par to, ka Marija Magdalēna un apustuļi meklēja Jēzu, kamēr bija vēl tumšs. Pie kapa piesteidzās Jānis un Pēteris aiz viņa. Bet Jānim bija bail iet iekšā. Tikai tad, kad kapā iegāja Pēteris arī Jānis iegāja iekšā un redzēja, un ieticēja.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
"Tavās rokās es atdodu savu garu.
Tēvs, es nespēju viens izteikt šos Jēzus uzticības pilnos vārdus – saki Tu tos ar manu muti. Tu mājo manī Svētā Gara pilnībā, dari, lai skan manī šī lūgšana, lai skan manā sirdī šie vārdi! Dari to tik spēcīgi, lai es no jauna izvērtēju visu savu dzīvi šīs lūgšanas gaismā, lai es izvērtēju savu rīcību, savu aicinājumu, nākotni un saistības.
Tava krusta priekšā, Kungs, šī spēka priekšā, kas liecina par Tavu augšāmcelšanos, es vienmēr esmu tik vājš un nevarīgs! Es lūdzu, lai iesakņojas manā sirdī šī Tava augstākā atteikšanās, jo tieši tajā Tu atklājies kā Dievs. Tu nevēlējies mūs pievilt, Tu nenokāpi no krusta, un ar Tavu lūgšanu Tēva valstība sāka nostiprināties ap Tevi. Kareivis slavēja Dievu, ļaudis atkāpās, sitot sev krūtīs, apjautuši, ka stāv kāda vienreizēja notikuma, kādas iepriekš nepazītas, jaunas realitātes priekšā.
Jau pirms savas augšāmcelšanās godībā Tu atklāji savu būtību, atdodot dzīvību Tēva rokās. Palīdzi arī mums saprast, ka dzīve, kas sakņota Evaņģēlijā, dzīve, kas atdota Tēvam, jau ir Valstības klātbūtne, tā jau ir patiesās Dieva varenības atklāšanās."
Karlo Marija Martīni, itāļu kardināls
Mises noslēgums un vadlīnija
Kristus ir augšāmcēlies! Esi tas, kurš šodien izplata šo prieka ziņu!
2022. gada 24. Aprīlī – 2. Lieldienas svētdiena, Dieva Žēlsirdības svētki
Vadlīnija: Kungs ir žēlsirdīgs un labvēlīgs (Psalms 103)
Ievads šodienas liturģija mums liek domāt par aicinājumu sludināt un visiem stāstīt par Dieva varenību un lielo mīlestību
Grēku nožēlas brīdis
Kungs, vienmēr mīlošais, apžēlojies par mums.
Kristu, vienmēr mierā, apžēlojies par mums.
Kungs, patiesi žēlsirdīgais, apžēlojies par mums.
I lasījums no Apustuļ u darbi em 5, 12- 16
Lasām par to, kā Dievs dziedināja visus slimos un par cilvēku ticību apustuļu dziedināšanas spējām caur Dieva vārdu – ‘’kaut vai garāmejošā Pētera ēna skartu kādu no viņiem’’.
Psalms 118
II lasījums no Atklāsmes grāmatas 1: 9-11a; 12-13; 17 - 19
Otrajā lasījumā, mēs lasām par to, kā Jānis tika aicināt rakstīt piedzīvoto un redzēto. Dievs atnāca pie Jāņa un pilnībā atklājās - : "Nebīsties! Es esmu Pirmais un Pēdējais, un tas, kurš dzīvo. Es biju miris, bet, lūk, es dzīvoju uz mūžu mūžiem, un man ir nāves un pazemes atslēgas. Tāpēc uzraksti to, ko redzēji, un to, kas ir un kam pēc tam būs jānotiek."
Lasījums no Jēzus Kristus Evaņģēlija, ko uzrakstījis svētais Jānis 20, 19- 31
Evaņģēlijs mums atgādina ticēt arī, ja neredzam Dieva varenību vaigā. Atgādina ticēt vārdam un liecībām. Dievs sūtīja mums savu mieru, lai miers pārņemtu mūs un mēs būtu jebkurā situācijā gatavi iet un sludināt.
Euharistiskais dialogs pēc komūnijas
Kungs, Tu esi vienmēr klātesošs. Tu zini manas vājības un manus trūkumus. Tu zini arī cik liela ir mana mīlestība uz Tevi. Mīļais Dievs, dod man spēku nebaidīties, dod man spēku sludināt, dod man spēku atkal ietecēt, palīdzi piecelties. Vienmēr mīlošais Dievs, palīdzi man būt aizvien labākam bērnam, aizvien labākam kristietim. Palīdzi man nest gaismu, ar prieku un mieru.
Mises noslēgums un vadlīnija
Liecināsim par Dievu ik dienu!